Opis
Ilex crenata ‘Glorie Dwarf’
Karłowa odmiana ostrokrzewu karbowanolistnego, dorastająca do 80-100 cm. Jest to zimozielony krzew liściasty o kulistym, zwartym pokroju i drobnych, ciemnozielonych, zaokrąglonych, błyszczących liściach. Roślina przypomina popularny bukszpan. Kwitnie późną wiosną, jego kwiaty są drobne, białe i lekko pachnące. Owoce dojrzewają późnym latem, mają kulisty kształ i czarną barwę.
Ostrokrzew karbowanolistny ‘Glorie Dwarf’ został uzyskany w Niemczech i pochodzi od odmiany ‘Glorie Gem’, od której odróżnia się przede wszystkim karłowym wzrostem.
Wymagania:
Odmiana o średnich wymaganiach glebowych, preferująca gleby żyzne i próchniczne, lekko kwaśne. Jest jednak rośliną tolerancyjną i dobrze rośnie na właściwie każdej glebie ogrodowej poza glebami ciężkimi i podmokłymi. Żle znosi zalewanie korzeni, natomiast na suszę jest dość odporna. Należy wybrać dla niej stanowisko osłonięte, w którym nie będzie narażona na suche, mroźne wiatry. Mrozoodporność dość dobra, ale młode rośliny warto zabezpieczać przed większymi mrozami.
Zastosowanie:
Gęsty, karłowy, zimozielony krzew, który doskonale sprawdza się w formie obwódek, a także może być wykorzystywany do formowania topiar czyli roślinnych rzeźb, także o finezyjnym kształcie. Z powodzeniem może zastępować w tym bukszpan, który z powodu żerowania ćmy bukszpanowej jest coraz trudniejszy w utrzymaniu. Ostrokrze karbowanolistny ‘Glorie Dwarf’ jest także świetnym wyborem do uprawy w pojemnikach, jako krzew przycinany w kule, stożki i inne formy.
Opinie
Jeśli dodałeś/-aś recenzję, a nie pojawiłą się na liście, być może oczekuje na moderację.