Posiada właściwości:
- Lecznicze (przeciwgrypowe: olejek eteryczny z lawendy wcieramy w klatkę piersiową, plecy i kończyny podobno może powstrzymywać katar w fazie początkowej i wyraźnie skrócić grypę ze względu na wyjątkowo silne właściwości przeciwwirusowe; przeciwkatarowe, Przeciwzapalne: masaż lawendowym olejkiem eterycznym łagodzi stany zapalne mięśni i ścięgien, poprawia również krążenie krwi. Antysceptyczne: substancje zawarte w tejże roślinie niszczą wirusy i bakterie znajdujące się na powierzchni skóry. Przeciwskurczowe: ataki kaszlu,
- Przeciwstresowe: jej zapach wyraźnie osłabia stany napięcia nerwowego. Przeciwjadowe: używana zewnętrznie skutecznie łagodzi ukąszenia owadów.
- Zabliżniające: wspomaga gojenie się ran.
- Trawienne: ułatwia prace układu pokarmowego, zwalcza kolkę i wzdęcia
- Moczopędne:
- Napotne: gorące napary z lawendy stymulują wydzielanie potu, co oczyszcza organizm z wydalanych w ten sposób toksyn.
- Uspokajające:pryncypalną jej cechą jest na pewno działanie relaksujące. Delikatny zapach ułatwia wypoczynek, zapewnia sen i regeneracje sił.
- Działa owadobójczo- intensywny zapach jej kwiatów odstrasza komary i kleszcze.
- Wchodzi w skład słynnych ZIÓŁ PROWANSALSKICH, dlaczego więc nie zaprosić jej do naszej kuchnii? Cechuje ją gorzki, ostry smak i intensywny zapach. Może być spożywana na surowo, w postaci suszonych listków lub ekstraktu. Można ją dodawać do pieczonych mięs, ale także ryb czy warzyw. poprawi także smak dań z grilla. Świeżo pokrojone liście świetnie nadają się do sałatek lub sosów.
- lawenda to również szerokie zastosowanie w kosmetykach